Koleno

Ochorenia kolenného kĺbu

Artritída (zápal) kolenného kĺbu

Artritída kolena - stupne poškodenia kĺbu
Artritída kolena – stupne poškodenia kĺbu

Artritída je zápal jedného alebo viacerých kĺbov. Základnými príznakmi artritídy sú bolesť, opuch a stuhnutosť kĺbov. Choroby môžu mať vplyv na akýkoľvek kĺb v tele, najčastejšie to je kolenný kĺb.

Artritída kolena môže sťažiť vykonávanie mnohých každodenných činností, akou je napríklad chôdza po schodoch. Je to častá príčina práceneschopnosti a vážneho postihnutia pohybového aparátu u mnohých ľudí.

Najbežnejšími typmi artritídy sú osteoartróza a reumatoidná artritída, ale existuje viac ako 100 rôznych foriem artritíd. Artritída patrí hlavne medzi choroby dospelých, no niektoré formy postihujú aj deti.

Hoci je artritída nevyliečiteľná, existuje mnoho možností liečby, ktoré pomáhajú zvládať bolesť a udržať ľudí v aktívnom stave.

Klikni sem pre podrobnejšie informácie o artritíde kolena


Artroskopia kolena

artroskopická operácia kolena - zákrok
artroskopická operácia kolena

Artroskopia kolena je mini-invazívna operačná metóda, ktorá umožňuje vidieť kolenný kĺb bez potreby vedenia veľkého rezu kožou a inými mäkkými tkanivami. Artroskopia sa využíva ako diagnostická a teraputická metóda v širekej palete ochorení kolennného kĺbu. Výkon sa realizuje v celkovej anestéze alebo spinálnej anestéze.

Klikni sem pre podrobnejšie informácie o artroskopií kolena


Poranenie menisku

poranenie menisku
poranenie menisku

Poranenie menisku patrí medzi najčastejšie najčastejšie zranenia kolena. Športovcov, najmä tých, ktorí sa venujú kontaktným športom, ohrozuje poškodenie menisku pretrhnutím. Avšak zranenie menisku sa môže vyskytnúť u každého. Športovci často uvádzajú, že drepovali alebo vykonávali určitý pohyb, pri ktorom sa im koleno vymklo. Niekedy môže spôsobiť poškodenie menisku aj priamy kontakt kolena s iným predmetom. U starších ľudí je pravdepodobnejšie, že budú mať degeneratívne poškodenie meniskov. Chrupavka časom oslabuje a opotrebováva sa. Vo vyššom veku je staršie opotrebované tkanivo náchylnejšie k natrhnutiu.

Klikni sem pre podrobnejšie informácie o poraneniach menisku


Poranenie predného skríženého väzu 

ACL - pretrhnutie predného krížneho väzu
ACL – pretrhnutie predného krížneho väzu

Nasledujúci článok zahŕňa detailné informácie o anatómii predného skríženého väzu (ACL) a patofyziológie natrhnutia ACL, možnosti liečby poranení ACL spolu s opisom chirurgických techník ACL a jeho rehabilitácie, potenciálnych komplikácií operácie a výsledkov liečby. Tieto informácie sú určené na pomoc pacientom pri spolu-rozhodovaní sa o liečbe poranení predného skríženého väzu – ACL.

Klikni sem pre podrobnejšie informácie o poraneniach predného skríženého väzu