Artritída (zápal) kolenného kĺbu
Artritída je zápal jedného alebo viacerých kĺbov. Základnými príznakmi artritídy sú bolesť, opuch a stuhnutosť kĺbov. Choroby môžu mať vplyv na akýkoľvek kĺb v tele, najčastejšie to je kolenný kĺb.
Artritída kolena môže sťažiť vykonávanie mnohých každodenných činností, akou je napríklad chôdza po schodoch. Je to častá príčina práceneschopnosti a vážneho postihnutia pohybového aparátu u mnohých ľudí.
Najbežnejšími typmi artritídy sú osteoartróza a reumatoidná artritída, ale existuje viac ako 100 rôznych foriem artritíd. Artritída patrí hlavne medzi choroby dospelých, no niektoré formy postihujú aj deti.
Hoci je artritída nevyliečiteľná, existuje mnoho možností liečby, ktoré pomáhajú zvládať bolesť a udržať ľudí v aktívnom stave.
Anatómia kolena
Koleno je najväčší a najsilnejší kĺb v tele. Je tvorený dolným zakončením stehennej kosti (femur), horným zakončením holennej kosti (tíbia) a jabĺčkom (patella). Konce týchto kostí sa dotýkajú a sú pokryté kĺbovou chrupavkou. Je to hladká, pružná a klzká substancia, ktorá chráni konce kostí pri ohýbaní a narovnávaní kolena.
Dva klinovité kúsky chrupavky nazývané meniskus pôsobia ako tlmiče nárazov medzi stehennou kosťou a holennou kosťou. Majú tuhú a gumovitú konzistenciu, aby mohli spevniť kĺb a udržať ho stabilný. Kolenný kĺb je obklopený tenkou vrstvou nazývanou synoviálna membrána. Táto membrána produkuje tekutinu, ktorá maže chrupavku a znižuje trenie.
Popis artritídy
Hlavnými typmi artritíd, ktoré poškodzujú koleno sú osteoartróza, reumatoidná artritída a posttraumatická artróza.
Osteoartróza
Ostreoartróza je najčastejšou formou artritídy kolena. Ide o degeneratívny typ artridídy z opotrebovania, ktorý sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo veku 50 rokov a starších, ale môže sa vyskytnúť aj u mladších ľudí.
Pri osteoartróze sa chrupavka v kolennom kĺbe postupne opotrebováva. Pri tomto deji sa chrupavka stáva rozštiepenou a drsnou a zároveň sa priestor medzi kosťami v kĺbe zužuje. To môže viesť k bolestivému treniu kostí a k tvorbe výbežkou kostí.
Osteoartróza sa vyvíja pomaly a bolesť sa časom zhoršuje. Má 4 stupne podľa medzinárodnej klasifikácie, v závislosti od hĺbky a rozsahu poškodenia chrupaviek.
Reumatoidná artritída
Reumatoidná artritída je chronické ochorenie, ktoré postihuje viaceré kĺby v celom tele, vrátane kolenného kĺbu. Je symetrická, čo znamená, že zvyčajne postihuje rovnaký kĺb na oboch stranách tela.
Pri reumatoidnej artritíde začne opúchať synoviálna membrána pokrývajúca kolenný klb, čo má za následok bolesť a stuhnutosť kolena.
Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie. To znamená, že imunitný systém poškodzuje svoje vlastné tkanivá. Imunitný systém atakuje zdravé tkanivo, akými sú chrupavka a väzy a zmäkčuje kosti.
Posttraumatická artróza
Posttraumatická artróza je forma artritídy, ktorá sa vyvíja po poranení kolena. Napríklad zlomená kosť môže poškodiť povrch kĺbov a viesť k artróze roky po poranení. Poškodenie meniskov a poranenia väzov kolena môže spôsobiť nestabilitu a neskoršie opotrebenie kolenného kĺbu, čo môže časom viesť k artróze.
Príznaky artritídy
Kolenný kĺb postihnutý artritídou môže byť zapálený a bolestivý. Bolesť môže mať postupne rozvýjajúci alebo náhly nástup. Existujú aj iné príznaky artritídy:
Kĺb môže byť stuhnutý a opuchnutý, čo sťažuje ohnutie a narovnanie kolena. Bolesť a opuch môžu byť horšie ráno alebo po sedení či odpočinku. Intenzívna pohybová aktivita môže spôsobiť vzplanutie bolesti. Uvoľnené fragmenty chrupavky alebo iného tkaniva môžu zmeniť hladký pohyb kĺbov a koleno sa môže počas pohybu zaseknúť v určitej polohe. Môžu byť prítomné vrzgoty, prasknutia alebo krepitácie. Mnoho ľudí s artritídou zaznamenalo zvýšenú bolestivosť kĺbov spojenú so zhoršeným počasím.
Vyšetrenie lekárom
Počas vyšetrenia vyhodnocuje lekár príznaky ochorenia, vykonáva fyzikálne vyšetrenie, prípadne požiada o laboratórne vyšetrenia, akými sú napr. röntgenové vyšeternie alebo krvné testy.
Fyzikálne vyšetenie
Počas fyzikálneho vyšetrenia si lekár všíma opuch kĺbov, teplotu a začervenanie kolena či citlivosť kolena, rozsah pasívneho a aktívneho pohybu, nestabilitu kĺbu, krepitus (prítomnosť vŕzgania v kĺbe) počas pohybu, bolestivosť, keď je kĺb zaťažený váhov, problémy s chôdzou, rôzne príznaky poranenia svalov, šliach, väzov v okolí kĺbu, stav iných kĺbov (poukazujúc na reumatoidnú artritídu).
Zobrazovacie vyšetrenia
Röntgen (RTG): táto zobrazovaia metóda vytvára detailný obraz o hustote štruktúr, akým je napr. kosť. Môže pomôcť v rozlíšení medzi rôznymi formami artritíd. RTG lúče artritického kolena môžu vykazovať známky zúženia kĺbového priestoru, zmeny v kostiach a tvorbu kostných výbežkov (osteofytov).
Iné testy: Podľa potreby môže lekár využiť vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MR), počítačovou tomografiou (CT) alebo skeletálnu scintigrafiu pre určenie stavu kostí a mäkkých tkanív kolena.
Laboratórne testy
Váš lekár môže tiež odporúčiť krvné testy, aby určil aký typ artritídy máte. Pri niektorých typoch artritíd, vrátane reumatoidnej artritídy, pomôžu krvné testy pri určení správnej diagnózy.
Liečba artritídy kolena
Neexistuje liek proti artritíde, ktorý by ju definitívne vyliečil, ale existuje celý rad liečiv, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť a zdravotné postihnutie, ktoré artritída spôsobuje.
Konzervatívna nechirurgická terapia
Počiatočná liečba artritídy kolena je nechirurgická. Váš lekár Vám môže odporúčiť celý rad možností liečby.
Zmena životného štýlu: niektoré zmeny vo vašom každodennom živote môžu chrániť váš kolenný kĺb a spomaliť priebeh artritídy.
- minimalizujte aktivity, ktoré zhoršujú stav artritídy kolena, akým je napr. chodenie po schodoch.
- zmeňte vysoko zaťažujúce aktivity na koleno (akými sú napr. tenis alebo behanie) na aktivity, ktoré zaťžujú koleno menej (plávanie alebo bicyklovanie).
- chudnutie znižuje mechanickú záťaž v kolennom kĺbe, čo vedie k menšej bolesti a zvýšeniu funkčnosti kolena.
Fyzikálna terapia: špecifické cvičenia môžu pomôcť zvýšiť rozsah pohybu a flexibility kolena a tiež pomáhajú posilniť svaly na dolnej kočatine stabilizujúce koleno. Váš lekár alebo fyzioterapeut vám môže pomôcť vytvoriť individuálny cvičebný plán, potrebný pre správny životný štýl.
Ortopedické pomôcky: použitie pomôcok, akými sú oporná palica, nosenie topánok alebo vložiek absorbujúce otrasy, či nosenie ortézy môže byť užitočné. Ortéza pomáha stabilizovať koleno a je obzvášť užitočná, ak je artróza prítomná len na jednom kolene. Existujú dva typy ortéz, ktoré sú najčastejšie používané pri artróze kolena. Prvý typ ortéz znižuje hmotnostnú záťaž poškodenej časti kolena a druhý typ ortéz pomáha stabilizovať záťaž celého kolena.
Iné formy liečby: aplikácia tepla alebo ľadu, použitie mastí alebo krémov na zmiernenie bolesti alebo nosenie elastických obväzov na podporu kolena môže poskytnuť určitú úľavu od bolesti.
Lieky: pri artritíde kolena môžete použiť niekoľko typov liečiv, pacienti nereagujú na dané lieky rovnako, preto váš lekár s vami bude úzko spolupracovať. Určíte spolu lieky a ich dávky, ktoré budú pre vás účinné a bezpečné.
- voľno predajné lieky, neopiodiné analgetiká a protizápalové lieky sú zvyčajne prvou voľbou v liečbe artritídy kolena. Paracetamol je jednoduchý a dostupný liek proti bolesti, ktorý môže byť účinný pri znižovaní bolesti pri artritíde.
Rovnako ako všetko lieky, aj voľno predajné lieky proti bolesti môžu mať vedľajšie účinky a môžu interagovať s inými liekmi, ktoré užívate. Oboznámte sa u lekára o možných vedľajších účinkoch vašich liekov.
- Ďalším typom lieku proti bolesti sú nesteroidné protizápalové liečivá alebo tiež NSAID (non steroid anti inflammatory drugs), akými sú ibuprofen alebo naproxen. Niektoré lieky sú voľnopredajné a iné sú dostupné v lekárnňach len na predpis.
- COX-2 inhibítory sú špeciálny typ NSAID liekov, ktoré môžu mať veľajšie gastrointestinálne účinky. Bežné obchodné názvy COX-2 inhibítorov sú napr. Celebrex (celecoxib) a Movalis (meloxikam, čiastočný inhibítor COX-2). Tieto inhibítory znižujú zápal a bolest v kĺbe, takže fukčnosť vášho kolena sa nezmení. Ak užívate inhibítor COX-2, nesmiete užívať bežný liek typu NSAID (voľnopredajný alebo na predpis). Ak ste mali srdcový infarkt, cievnu mozgovú príhodu, angínu pectoris, krvnú zrazeninu, vysoký krvný tlak alebo ste alergický na aspitín, sulfátové lieky alebo iné lieky NSAID, oznámte to svojmu lekárovi.
- Kortikosteroidy sú silne protizápalové liečivá, ktoré sa môžu priamo aplikovať do kĺbov. Tieto injekcie poskytujú úľavu od bolesti a znižujú zápal. Účinky však nie sú trvalé. Váš lekár vám môže odporúčiť tri až štyri injekcie ročne, množstvo je obmedzené hlavne kvôli možnych vedľajším účinkom.
V niektorých prípadoch môže vzniknúť bolesť a opuch okamžite po aplikácii injekcie a existuje možnosť dlhodobého poškodenia kĺbov alebo infekcie. Pri často opakovaných infekciách alebo často aplikovaných injekciách do kolenného kĺbu sa môže poškodenie kĺbov skôr zvýšiť ako znížiť.
- Na zmiernenie progresie reumatoidnej artritídy sa používajú antireumatické lieky modifikujúce ochorenie (DMARD´s). Bežne sa predpisujú lieky ako metotrexát, sulfalazín a hydroxychlorochín.
Biologiecké typy DMARD´s, akými sú etanercept a adalimumab, môžu redukovať nadmernú imunitnú reakciu tela proti kĺbu. Práve kvôli tomu, že existuje mnoho liekov na liečbu reumatoidnej artritídy, na nastavenie správnej liečby s minimom vedľajších účinkov je potrebný lekár špecialista – reumatológ.
- Suplementácia viskóznej zložky kĺbovej tekutiny pre zlepšenie jej kvality zahŕňa injekčné vstrekovanie daných látok do kĺbovej dutiny. Jedná sa najmä o kyselinu hyluronovú v rôznych koncentráciách. Jej aplikácia nemá takmer žiadne vedľajšie účinky. Na našom trhu je k dispozácii viacero prípravkov. Poraďte sa vašim ortopédom.
- Glukozamín a chondroitín sulfát sú látky, ktoré sa prirodzene nachádzajú v kĺbovej chrupavke. Môžu sa užívať ako potravinové doplnky. Podobne medzi doplnky patrí aj užívanie kolagénu. Pred užívaním výživových doplnkov sa vždy poraďte so svojím lekárom.
- V poslednom období sa celsvetovo popularizovala aplikácia kmeňových buniek pri liečbe zápalových ochorení kĺbov a poškodení chrupavky, väzov a šliach. Aj deň v indikovaných prípadoch sa výsledky ukazujú sľubné stále sa jedná o experimentálnu liečbu s nejasnými výsledkami. Ohľadom možnosti na na šom trhu sa poraďte s vašim ortopédom.
Alternatívne možnosti liečby
Účinok mnohých alternatívnych možností liečby artritíd kolena nie je dokázaný, ale spolu s kvalifikovaným lekárom sa môžete pokúsiť o terapiu artitídy týmito spôsobmi. Vždy však informujte svojho lekára o svojom rozhodnutí. Alternatívne spôsovy liečby bolestí pri artritíde zahŕňajú použitie akupunktúry a magnetickej pulzovej terapie.
Akupunktúra používa jemné ihly na stimuláciu špecifických oblastí tela pre zmiernenie bolestí alebo dočasné znecitlivenie danej oblasti. Hoci sa používa v mnohých častiach sveta a niektoré výsledky naznačujú, že by mohla pomôcť zmierniť bolesti počas artritídy, existuje len málo vedeckých štúdií o jej účinnosti. Uistite sa, že váš akupunkturista je certifikovaný a neváhajte sa ho spýtať na jeho sterilizačné postupy čistenia akupunktúrnych ihiel.
Magnetická pulzná terapia je bezbolestná a funguje tak, že sa aplikuje pulzné žiarenie na koleno, ktoré je umienstnené v elektromagnetikckom poli. Tak ako u mnohých iných alternatívnych terapií, ani u magnetickej pulznej terapie sa neupreukázala jej účinnosť.
Operačná liečba
Váš lekár vám odporúči chirurgický zákrok, ak vám bolesť z artritídy spôsobuje invaliditu a nezmierňuje sa konzervatívnou (nechirurgickou) liečbou. Ako pri všetkých operáciách, aj pri operáciách kolena existujú určité riziká a možné komplikácie.
Artroskopia.
Počas artroskopie používajú lekári malé rezy a tenké nástroje na diagnózu a liečbu ochorení kolena.
Artroskopické zákroky sa však často nepoužívajú na liečbu artritídy kolena. V prípadoch, keď je osteoartróza sprevádzaná degeneratívnou poškodením menisku, môže byť odporúčaná artroskopická operácia na liečbu roztrhnutého menisku. Prípadne je benefitom povrchová úprava chrupavky, odstránenie osteofytov či iných voľných teliesok v kĺbe.
Štep chrupavky.
Normálne, zdravé chrupavkové tkanivo sa môže odobrať z inej časti kolena alebo z tkanivovej banky na to, aby sa vyplnila diera v kĺbovej chrupavke. Tento postup sa zvyčajne zvažuje len u mladších pacientov, ktorí majú malé oblasti poškodenia chrupavky.