Artroskopia kolena
Artroskopia kolena je mini-invazívna operačná metóda, ktorá umožňuje vidieť kolenný kĺb bez potreby vedenia veľkého rezu kožou a inými mäkkými tkanivami. Artroskopia sa využíva ako diagnostická a teraputická metóda v širekej palete ochorení kolennného kĺbu.
Výkon sa realizuje v celkovej anestéze alebo spinálnej anestéze. Pacient počas výkonu necíti žiadnu bolesť. Počas výkonu Váš operatér vloží malú kameru (atroskop), do kolennéo kĺbu. Kamera je napojeaá na monitor, kde zobrazuje vnútorné pomery kolenného kĺbu, operatér používa tento obraz na orientáciu a pomocné dierky na zavádzanie miniatúrnych chirurgických nástrojov.
Pretože sú artroskop a chirurgické nástroje tenké, chirurgovi stačí urobiť malý kožný rez cca 0,5-1 cm namiesto veľkého rezu využívaného pri otvorených operáciách. Toto potom vedie k nižšej bolestivosti rany u pacientov, menšej stuhnutosti kolena a malý rez tiež skracuje čas potrebný k zotaveniu a návratu k obľúbeným aktivitám.
Anatómia kolenného kĺbu
Vaše koleno je jeden z najväčších a najkomplexnejších kĺbov vo vašom tele. Medzi kosti tvoracie kolenný kĺb patrí dolný koniec stehennej kosti (femur), horný koniec holennej kosti (tibia) a jabĺčko (patella)
Medzi ďalšie dôležité štruktúry tvoracie kolenný kĺb patria:
- Kĺbová chrupavka.Koniec stehennej a holennej kosti a zadná plocha jabĺčka sú pokryté kĺbovou chrupavkou. Táto klzká hmota umožňuje Vašemu kolenu hladký pohyb pri ohýbaní a vystieraní dolnej kočatiny.
- Synovia – Kĺbový maz. Kolenný kĺb je ohraničený tenkou vrstvou nazvanom synovia. Táto vrstva produkuje tekutinu, ktorá zvlhčuje kĺbovú chrupavku a znižuje jej trenie počas pohybu.
- Meniskus. Ide o dva klinovito tvarevané chrupavkovité útvary, ktoré fungujú ako tlmiče nárazu medzi vašou stehennou a holennou kosťou. Zložením sa odlišujú od kĺbovej chrupavky, sú tuhšie a elastické, čím pomáhajú stabilizovať kĺb.
- Väzy kolenného kĺbu. Kosti sa pripájajú k iným kostiam pomocou pruhov väziva. Štyru hlavné väzy kolena fungujú ako silné laná, ktoré držia kosti pokope a pomáhajú stabilizovať kĺb.
- Dva kolaterálne väzy nachádzajúce sa na oboch stranách kolena.
- Dva skrížené väzy nachýdzajúce sa vo vnútri kĺbu. Počas svojho prechodu kolenom sa krížia do tvaru písmena X, predný skrížený väz (ACL) prebieha vpredu pred zadným skríženým väzom (PCL).
Kedy vám môže lekár odporučiť artroskopiu?
Váš lekár vám môže odporučiť atroskopiu kolena ak trpíte na chronickú dlho tvrajúcu bolesť kolena, ktorá je dlhodobo nezvládnuteľná nechirurgickými metódami. Medzi nechirurgické metódy liečby patria oddych, cvičenie, lieky a injekcie potláčajúce zápal.
Artroskopia kolena vám môže uľaviť od bolestivosti súvisiacej s ochoreniami poškodzujúcimi kĺbovú chrupavku a iné okolité mäkké tkanivá. Indikáciou u mladších, prípadne športujúcich pacientov je akútne poranenie kolena, kde je mechanicky poškodené tkanivo meniskov, chrupaviek, alebo väzov vyžadujúce si rekonštrukciu.
Medzi časté indikácia na atroskopiu patria:
- odstránenie alebo reparácia natrhnutého menisku,
- rekonštrukcia natrhnutého predného skríženého väzu,
- odstránenie zapálenej synovie,
- odstránenie poškodených častí kĺbovej chrupavky,
- odstránenie uvoľnených fragmentov kosti alebo chrupavky,
- liečba ochorení jabĺčka – poškodenie chrupky, vykĺbenie, nestabilita
- liečba sepsy (infekcie) kolena.
Príprava na zákrok
Predoperačná príprava
Váš ortopéd vám odporučí návštevu praktické lekára na posúdenia vášho terajšieho zdravotného stavu pred plánovaným zákrokom. Praktický lekár posúdi prípadné riziká, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť priebeh zákroku. V prípade ťažkej choroby je potrebné dôkladnejšie predoperačné vyšetrenie (všeobecný lekár/internista).
V rámci plánovania zákroku vám ortopéd odporučí podstúpiť predoperačné testy, napríklad odobratie krvi na krvný obraz a EKG záznam, prípadne u starších pacientov aj RTG hrudníka.
Pokyny pri prijatí
Pokiaľ ste relatívne zdravý jedinec, bude vaša artroskopia vykonaná v rámci jednodňovej chirurgie, prípadne len krátkou hospitalizáciou. To znamená, že vo väčšine prípadov nebudete musieť byť hospitalizovaný v zariadení cez noc. V prípade dohody je možná hospitalizácia s prespatím, event. Viacdňová hospitalizácia spojená aj s včasným pooperačným zahájením rehabilitácie pri lôžku. Informujte sa u svojho ortopéda o preferovanom postupe.
Vždy informujte vášho ortopéda o všetkých liekoch, ktoré pravidelne užívate. Niekedy je totiž potrebné vysadiť niektoré lieky pred zákrokom.
Vás operatér Vás kontaktuje dostatočný čas vopred aby vám poskytli informacie o zákroku a jeho priebehu. Uistite sa, že nasledujete pokyny poskytnuté lekárom, t.j. kedy sa váš zákrok uskutoční a kedy je potrebné prestať piť a jesť pred zákrokom.
Anestézia
Anesteziológ sa s vami porozpráva pred zákrokom. Artroskopia kolena sa môže vykonať v lokálnej, regionálnej alebo v celkovej anestézii:
- Lokálna anestézia znecitlivie iba oblasť vášho kolena
- Regionálna oblasť znecitlivie oblasť od pása smerom dole, prípadne sa používa ako doplnková metóda k celkovej anestéze. Výrazne minimalizuje pooperačnú bolesť.
- Pri celkovej anestézii (nejčastejšie) budete uspatí
Váš ortopéd a anesteziológ s vami prehodnotia výber najvhodnejšej metódy.
Operačný zákrok – Artroskopia kolena
Polohovanie
Po premiestnení na operačnú sálu vám bude podaná anestéza. Aby sa predišlo infekcii z operačnej rany, pokožka operačnej plochy bude riadne vydezinfikovaná. Vaša končatina bude potom prikrytá sterilným prádlom tak, že iba operovná plocha bude odkrytá kvôli prístupu. V niektorých prípadoch bude na končatinu pripevnený upevňovací rám, ktorý stabilizuje končatinu v potrebnej polohe pre operáciu.
Zákrok
Na začiatku operácia ortopéd vykoná niekoľko malých rezov (0,5 – 1cm) v blízkosti kĺbu tzv. porty. Obsah vášho kolena je potom vypláchnutý sterilným roztokom aby sa poškodené tkanivo vyplavilo z kĺbovej dutiny. Preplach pomáha ortopédovi vidieť vnútorné pomery vášho kolena lepšie aj so všetkými detailmi. Prvou úlohou operatéra je presne diagnostikovať váš problém. Použije artroskop, ktorý je vsunutý do kĺbu a podľa obrazu premietaného na obrazovke je presne navigovaný.
V prípade potreby ďalšej liečby sú cez vopred spravené malé rezy vsunuté tenké chirurgické nástroje. Špeciálne nástroje sú použité pre upravovanie vnútorného povrchu, prestrihávanie, uchopovanie a reparáciu meniskov. V mnohých prípadoch sú použité vysoko špecifické nástroje pre potreby spájania kostí.
Nutnosť rozsahu ošetrenia bude závisieť od poškodenia jednotlivých štruktúr v kĺbe. Snahou operatéra je precízne vyriešiť všetky problémy podľa najmodernejších medicínskych postupov a podľa možnosti všetko pri tejto jednej operácii. Ubezpečte sa, že ste dostatočne informovaný o Vašom probléme v kolene ešte pred operačným zákrokom a nebojte sa pýtať sa otázky a nechať si vysvetliť detaily operatérom.
Ukončenie zákroku
Väčšina atroskopií obvykle netrvá dlhšie ako hodinu. Dĺžka zákroku závisí od nálezu a od úrovne potrebnej terapie. Váš ortopéd môže ranu zašiť stehmi alebo môže použiť steri-stripy (elastické stehy). Vaše koleno potom zabalí do jemného obväzu. V určitých prípadoch je potrebné použiť drén na krátku dobu (niekoľko hodín alebo obvykle 1 deň) na odvádzanie pooperačného obsahu z kĺbu.
Komplikácie
Riziko vzniku komplikácií pri artroskopii je veľmi nízke. Pokiaľ nastane nejaká komplikácia, jedná sa vo väčšine prípadov o malý ľahko riešiteľný problém. Medzi možné pooperačné komplikácie artroskopie patria:
- infekcia
- tvorba krvných zrazenín
- stuhnutosť kolena
- hromadenie krvi v kolene
Rekonvalescencia
Tesne po zákroku budete premiestnený na izbu, v prípade jednodňovej chirurgie – domov by ste mali byť prepustený jednu až dve hodiny po operácii. Uistite sa, že máte niehoko, kto vás vezme domov a ustí sa ešte v daný večer po operácii, že ste v poriadku.
Aj keď je zotavovanie po artroskopii kratšie a ľahšie ako pri bežných otvorených zákrokoch, po návrate domov sa vždy riaďte pokynmi vášho lekára.
Liečba bolesti
Po zákroku bude oblasť vášho kolena citliva a bolestivá. Patrí to medzi základné časti procesu hojenia rán. Nemocničný personál sa bude snažiť tlmiť vašu bolesť, pretože to vedie k rýchlejšiemu zotaveniu sa po operácii.
Na krátku dobu po zákroku sú často prepisované lieky tlmacie bolesť. Existuje veľké množstvo takýchto liekov, napríklad opioidy, nesterodiné antiflogistiká a lokálne anestetiká. Váš lekár vám môže naordinovať kombináciu týchto liekov na zníženie bolesti s cieľom predísť užívaniu opioidov.
Buďte si vedomí toho, že aj keď patria opiopidy medzi veľmi účinné látky tlmacie bolesť, sú to narkotiká a ich časté alebo dlhodobé užívanie vedie k závislosti. Závislosť na opioidoch sa stala jedným z hlaných problémov v USA. Je preto dôležité užívať opioidy iba vtedy a takú dobu, ako vám nariadu váš lekár. Hneď ako sa začne znižovať bolestivosť v rane, je potrebné prestať užívať opioidy. Upovedomte svojho lekára vždy keď sa vaša bolestivosť v rane nezačala mierniť ani niekoľko dní po zákroku.
Iné lieky
Spolu s užívaním liekov na tlmenie bolesti vám lekár môže takisto odporučiť preventívne užívanie liekov ako aspirín v prevencii tvorby krvných zrazenín.
Opuch
Udržuje vašu končatinu vydvihnutú počas prvých dní po operácii tak dlho, ako vám to váš stav umožňuje. Aplikujte ľadové obklady v prípade opuchu alebo bolesti. Ľad sa obvykle na končatinu prikladá pravidelne v hodinových intervaloch – nie priamo na kožu ale cez handru, obväzy alebo na uterák. Nechať položené 15-20 minút na kolene a pravidelne striedať. Výrazne minimalizuje bolesti, náplň kolena a pooperačné opuchy.
Starostlivosť o ranu
Nemocnicu opúšťate s obväzom obviazaným kolenom. Snažte sa udržať ranu čistú a suchú. Váš lekár vám povie, kedy po zákroku sa môžete sprchovať alebo kúpať a kedy by ste si mali vymeniť obväz.
Navštívte vášho ortopéda niekoľko dní po operácii aby mohol ranu prezrieť a skontrolovať, posúdil priebeh hojenia a prebral s vami váš poopečný rehabilitačný program. Ohľadom včasnej kontroly kontaktujte Váško operatéra, prípadne personál ambulancie.
Zaťažovanie kolena
Väčšina pacientov po artroskopii potrebuje barle alebo inú asistenciu. Váš lekár vám povie, kedy je bezpečné začať končatinu zaťažovať. V prípade akýchkoľvek otázok sa vždy pýtajte lekára.
Rehabilitácia
Pravidelne precvičujte svoje koleno po dobu niekoľkých týžňov po operácii. Cvičenie zlepší pohyblivosť a prinavráti silu svalom kolena a končatiny. Dôležitú úlohu v rekonvalescencii má cvičenie s rehabilitačným pracovníkom.
Riadenie vozidla
Spýtajte sa vášho lekára kedy môžete začať riadiť vozidlo. Bežne sú pacienti schopní riadiť vozidlo jeden až tri týždne po zákroku.
Výsledok a očakávania pacienta
Mnoho ľudí sa po artroskopii vracia späť k plnohodnotnému životu bez ťažkostí. Výsledok zotavenia vždy závisí od miery do akej bolo vaše koleno poškodené.
K väčšine bežných aktivít sa vrátite v priebehu šietich až ôsmich týžňoch po zákroku, niekedy skôr. To ale neplatí v prípade terapie natrhnutých väzov, alebo poškodenej chrupavke či rekonštruovaným meniskom, kedy je zotavovanie dlhšie. Aktivitám s vyššou záťažou sa vyhýbajte po dlhšie dobu po operácii.
Pokiaľ vo vašej práci dvíhate ťažké predmety, návrat do prace bude neskorší. Návrat do práce prediskutujte s vaším lekárom.
Mnoho ľudí musí v rámci ochrany svojho kĺbu zmeniť svoj životný štýl. Príkladom je zmena z vysoko záťažového športu (beh) na nízko záťažovú aktivitu (plávanie alebo bicyklovanie). Zmeny v športových aktivitách prediskutujte s vaším ortopédom.
Niekedy je však poškodenie kolena také rozsiahle, že ani operáciou nedôjde k úplnému zotaveniu.
Pokračovanie v článku:
5. Príprava na operáciu