Príprava na operáciu

Ako prebieha príprava na operáciu

Predoperačná príprava

Váš ortopéd vám odporučí návštevu praktické lekára na posúdenia vášho terajšieho zdravotného stavu pred plánovaným zákrokom – interné alebo pediatrické predoperačné vyšetrenie. Praktický lekár posúdi prípadné riziká, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť priebeh zákroku. V prípade ťažkej choroby je potrebné dôkladnejšie predoperačné vyšetrenie (všeobecný lekár/internista).

V rámci plánovania zákroku vám ortopéd odporučí podstúpiť predoperačné testy, napríklad odobratie krvi na krvný obraz a EKG záznam, prípadne u starších pacientov aj RTG hrudníka.

Pokyny pri prijatí

Pokiaľ ste relatívne zdravý jedinec, bude vaša artroskopia vykonaná v rámci jednodňovej chirurgie, prípadne len krátkou hospitalizáciou. To znamená, že vo väčšine prípadov nebudete musieť byť hospitalizovaný v zariadení cez noc. V prípade dohody je možná hospitalizácia s prespatím, event. Viacdňová hospitalizácia spojená aj s včasným pooperačným zahájením rehabilitácie pri lôžku. Informujte sa u svojho ortopéda o preferovanom postupe.

Vždy informujte vášho ortopéda o všetkých liekoch, ktoré pravidelne užívate. Niekedy je totiž potrebné vysadiť niektoré lieky pred zákrokom.

Vás operatér Vás kontaktuje dostatočný čas vopred aby vám poskytli informacie o zákroku a jeho priebehu. Uistite sa, že nasledujete pokyny poskytnuté lekárom, t.j. kedy sa váš zákrok uskutoční a kedy je potrebné prestať piť a jesť pred zákrokom.

Anestézia

Anesteziológ sa s vami porozpráva pred zákrokom. Artroskopia kolena sa môže vykonať v lokálnej, regionálnej alebo v celkovej anestézii:

  • Lokálna anestézia znecitlivie iba oblasť vášho kolena
  • Regionálna oblasť znecitlivie oblasť od pása smerom dole, prípadne sa používa ako doplnková metóda k celkovej anestéze. Výrazne minimalizuje pooperačnú bolesť.
  • Pri celkovej anestézii (nejčastejšie) budete uspatí

Váš ortopéd a anesteziológ s vami prehodnotia výber najvhodnejšej metódy.


Pokračovanie v článku:
6. Deň operácie