Režim po operácii

Čo môžete očakávať po operácii

Po operácii – prvých 24 hodín

Požiadajte rodinu, prípadne priateľom o pomoc a asistenciu počas prvých dní

Ak ste dostali lokálnu anestéziu bez sedácie, celkovú anestéziu alebo anestéziu v regionálnom bloku, musíte dodržiavať tieto pokyny 24 hodín.

  • Nešoférujte vozidlo ani neobsluhujte stroje
  • Nechďťe sám verejnou dopravou
  • Nepite alkoholické nápoje
  • Nepodpisujte právne dokumenty
  • Odporúča sa ľahká diéta aj v ďeň operácie aj krátko po operácii

Aj keď je zotavovanie po artroskopii kratšie a ľahšie ako pri bežných otvorených zákrokoch, po návrate domov sa vždy riaďte pokynmi vášho lekára.

Rekonvalescencia

Liečba bolesti

Po zákroku bude oblasť vášho kolena citliva a bolestivá. Patrí to medzi základné časti procesu hojenia rán. Nemocničný personál sa bude snažiť tlmiť vašu bolesť, pretože to vedie k rýchlejšiemu zotaveniu sa po operácii.

Na krátku dobu po zákroku sú často prepisované lieky tlmacie bolesť. Existuje veľké množstvo takýchto liekov, napríklad opioidy, nesterodiné antiflogistiká a lokálne anestetiká. Váš lekár vám môže naordinovať kombináciu týchto liekov na zníženie bolesti s cieľom predísť užívaniu opioidov.

Buďte si vedomí toho, že aj keď patria opiopidy medzi veľmi účinné látky tlmacie bolesť, sú to narkotiká a ich časté alebo dlhodobé užívanie vedie k závislosti. Závislosť na opioidoch sa stala jedným z hlaných problémov v USA. Je preto dôležité užívať opioidy iba vtedy a takú dobu, ako vám nariadu váš lekár. Hneď ako sa začne znižovať bolestivosť v rane, je potrebné prestať užívať opioidy. Upovedomte svojho lekára vždy keď sa vaša bolestivosť v rane nezačala mierniť ani niekoľko dní po zákroku.

Iné lieky

Spolu s užívaním liekov na tlmenie bolesti vám lekár môže takisto odporučiť preventívne užívanie liekov ako aspirín v prevencii tvorby krvných zrazenín.

Opuch

Udržuje vašu končatinu vydvihnutú počas prvých dní po operácii tak dlho, ako vám to váš stav umožňuje. Aplikujte ľadové obklady v prípade opuchu alebo bolesti. Ľad sa obvykle na končatinu prikladá pravidelne v hodinových intervaloch – nie priamo na kožu ale cez handru, obväzy alebo na uterák. Nechať položené 15-20 minút na kolene a pravidelne striedať. Výrazne minimalizuje bolesti, náplň kolena a pooperačné opuchy.

Starostlivosť o ranu

Nemocnicu opúšťate s obväzom obviazaným kolenom. Snažte sa udržať ranu čistú a suchú. Váš lekár vám povie, kedy po zákroku sa môžete sprchovať alebo kúpať a kedy by ste si mali vymeniť obväz.

Stehy sa spravidla vyberajú ambulantne 1-2 týždne po operácii, podľa nálezu, a hojenia rany.

Vopred si dohodnite termín a navštívte Vášho ortopéda niekoľko dní po operácii aby mohol ranu prezrieť a skontrolovať, posúdil priebeh hojenia a prebral s vami váš poopečný rehabilitačný program. Ohľadom včasnej kontroly kontaktujte Váško operatéra, prípadne personál ambulancie.

Zaťažovanie končatiny

Väčšina pacientov po artroskopii potrebuje barle alebo inú asistenciu. Váš lekár vám povie, kedy je bezpečné začať končatinu zaťažovať. V prípade akýchkoľvek otázok sa vždy pýtajte lekára.

Rehabilitácia

Pravidelne precvičujte svoje koleno po dobu niekoľkých týžňov po operácii. Cvičenie zlepší pohyblivosť a prinavráti silu svalom kolena a končatiny. Dôležitú úlohu v rekonvalescencii má cvičenie s rehabilitačným pracovníkom.

Riadenie vozidla

Spýtajte sa vášho lekára kedy môžete začať riadiť vozidlo. Bežne sú pacienti schopní riadiť vozidlo jeden až tri týždne po zákroku.

Výsledok a očakávania pacienta

Mnoho ľudí sa po artroskopii vracia späť k plnohodnotnému životu bez ťažkostí. Výsledok zotavenia vždy závisí od miery do akej bolo vaše koleno poškodené.

K väčšine bežných aktivít sa vrátite v priebehu šietich až ôsmich týžňoch po zákroku, niekedy skôr. To ale neplatí v prípade terapie natrhnutých väzov, alebo poškodenej chrupavke či rekonštruovaným meniskom, kedy je zotavovanie dlhšie. Aktivitám s vyššou záťažou sa vyhýbajte po dlhšie dobu po operácii.

Pokiaľ vo vašej práci dvíhate ťažké predmety, návrat do prace bude neskorší. Návrat do práce prediskutujte s vaším lekárom.

Mnoho ľudí musí v rámci ochrany svojho kĺbu zmeniť svoj životný štýl. Príkladom je zmena z vysoko záťažového športu (beh) na nízko záťažovú aktivitu (plávanie alebo bicyklovanie). Zmeny v športových aktivitách prediskutujte s vaším ortopédom.

Niekedy je však poškodenie kolena také rozsiahle, že ani operáciou nedôjde k úplnému zotaveniu.